Valahogy pedig a kötődő, kapcsolódó nevelés világában, az állítólagosan túlszeretett és túlféltett gyermekek korában még mindig szégyen kimondani, ha a gyermek nem alszik jól, nem alszik egyedül.
De mégis mit tudunk tenni ennek érdekében?
1. Lefekvés előtt egy órával nincs TV.
A kitűzött elalvási időpont előtt abba kell hagyni a televízió- és videónézést, illetve az elektronikus okoseszközök használatát. Ideális esetben ekkor már lehetősége van a gyermeknek megnyugodni, igényei szerint elvonulni vagy a családtagjaival beszélgetni. Nem minden szülőnek van energiája egy fárasztó munkanap után az esti mese olvasásához – a szakemberek tanácsa azonban az, hogy ha csak lehet, így altassuk el a gyermeket, mert ezzel tesszük a legjobbat neki!
2. Esti rutin pontos rendszerben.
Általánosságban a napirend, kiemelkedően pedig az esti rutin pontosan betartott rituáléi is nagyban segítik a gyermek elalvását. Legyen ideje a játéknak és szórakozásnak, vacsorának, fürdetésnek, esti mesének. Közben beszélgessünk gyermekünkkel, hallgassuk meg, mi történt vele a nap folyamán. Ha pedig valami zavaró élmény érte, akkor beszéljük át vele, igyekezzünk megnyugtatni, megoldást találni.
3. Elalvás időpontjának rögzítése.
Nyilvánvalóan ennek a pontnak van a legnagyobb szerepe az esti rutin kialakításában. A vacsora vagy a fürdés elcsúszhat minimálisan, de a lefekvés időpontja mindig legyen rögzített. Tudja a gyerek, hogy ha húzza az időt a rutintevékenységeknél, attól még nem maradhat tovább fenn!
4. Biztonságos alvóhely.
Nagyon fontos, hogy az alvóhelyét szeresse a gyermek, jól érezze magát benne! Nagyobb gyermektől már meg lehet kérdezni, mi zavarja, mit hova rendezzünk át esetleg. Bátran használjuk a gyermek kedvenc mesefiguráit a lakberendezésnél! Azt pedig talán mondanunk sem kell, hogy mindig ügyeljünk a rendre és a tisztaságra!
5. Sötét, csendes szoba?
Általában ezt javasolják a szakemberek. A teljes sötétségben azonban sok gyerek félhet, így egy apróbb éjjeli fény, jelzőfény, esetleg foszforeszkáló minta a falon mégis jó szolgálatot tehet. A csendre többnyire a legtöbb babának igénye van, de itt sem feltétlenül kell a síri csendre törekedni.
6. Feszültségmentes légkör.
Ez tipikusan a „könnyű mondani” esete. Feszültség mindig, mindenütt van, ezt nem is szükséges tagadni. Természetesen a babának egy nyugodt, biztonságos, szeretetteljes légkörre van szüksége, ahol elenyésző mértékben vannak csak konfliktusok – próbáljuk ezért minimalizálni őket! Viszont, ha mindig mindent magunkba fojtunk, ártunk a gyereknek is.
7. Idő a regenerálódásra.
A rosszul alvó gyerek miatti alváshiány fáradttá, kimerültté, feszültté tehet bennünket. Ha tehetjük, pihenjünk le délután is a gyermekkel, illetve hétvégén aludjunk tovább, akár felváltva, különben az egészségünk fogja a kárát látni!
Próbáljatok tehát megnyugodni, és türelemmel viseltetni a probléma iránt. Annyit mi is megígérhetünk, hogy a nászéjszakáján már biztosan nem veletek fog aludni!
Oszd meg!