1) Kint árnyékban, bent hűvösben
A szokásos sétát, játékot a kora reggeli (10 óra előtt) vagy késő délutáni (17 óra után) időszakra tervezd, akkor is az árnyékos helyeket, játszótereket keresd.
A lakást próbáld meg minél hűvösebben tartani – mehet a ventilátor, klíma vagy használd a sötétítő függönyöket, redőnyt. Kora reggel és az esti órákban szellőztess, amikor már a kinti levegő is kellemesebb hőmérsékletű.
2) Fel a kalappal!
Ha kimentek a levegőre, adj a gyerkőcre egy széles karimájú kalapot, sapkát vagy legyen rajta egy könnyű kis kendő, amivel védekezhettek a nap szúrós sugarai ellen. A gyerek hosszú haját fogd össze hajgumival, hajpánttal így kevésbé izzad le.
3) Védd a bőrét napvédő készítményekkel!
A fejfedő mellett az UVB sugárzás károsító hatását az árnyékban is valamilyen napvédő termék segítségével lehet kivédeni: 30 perccel indulás előtt vékony rétegben kend fel a bőrre, a legfontosabb területek: az orr, nyak, karok, hát, térd és lábfej – a bőr ezeken a helyeken a legvékonyabb, itt a legnagyobb a leégésveszély. A napvédők közül a szakemberek a fizikai fényvédős naptejeket ajánlják, ezek nem szívódnak be a bőrbe, hanem a bőrre tapadva visszatükrözik a napsugarakat.
4) Hidratálj!
Hőségriadó esetén fokozottan figyelj a gyerekek folyadék bevitelére: a nap során egyenletesen elosztva többször is itasd meg őket vízzel, langyos teával, cukrozatlan gyümölcslével. Egyetek cseresznyét, dinnyét, ezek a gyümölcsök magas víztartalmúak, ezért kiváló szomjoltók.
5) Egyetek könnyű ételeket!
Főzz leveseket: lehűtve csodás frissítő étel az uborkaleves, és a málnából, meggyből készült gyümölcsleveseket is szeretik a gyerekek. Mivel sok zöldség is szezonális, dobjatok össze egy jó kis salátát – daraboljátok, formázzátok az uborkát, retket, paradicsomot, készítsetek ehető zöldségszobrokat! Desszertnek jöhet a fagyi!
6) Élvezzétek a strandolást!
Ha tehetitek, menjetek el strandra, hiszen a vízpart, medence közelében is elviselhetőbb a kánikula. Fontos azonban, hogy MINDIG TARTSD SZEMMEL a kicsiket: úszni nem tudó gyermeken legyen karúszó vagy úszógumi – legyen egy karnyújtásnyira tőled, ha bármi történne. Csónakba, kishajóra, vízibiciklire a gyerkőcöket csak mentőmellényben engedd beszállni. Adj rájuk vízi szandált, ha természetes vízben fürödtök, így megelőzheted a vízben található éles kövek, kagylók által okozott sérüléseket.
7) Hűsítő játékok
Hőségriadó idején játszatok vizes játékokat! Adj vizes-fröcskölős feladatokat a gyerekeknek: készíts jeges kincskereső játékot, játszanak vízipisztollyal, fürdőjátékokkal, akadálypályán egyensúlyozzanak egy teli pohár vízzel. Elő a buborékfújókkal is, és itt az ideje felfújni a strandjátékokat: a kádban vagy a kerti medencében is lehet velük játszani!
Ha megfogadod a tanácsainkat, egészségesen és biztonságban élvezhetitek a szünidőt, és a nyári kánikula fel sem tűnik!
Oszd meg!