Mitől alakul ki?
A koszmó elsősorban az elhalt hámsejtek és a faggyúképződés hatására jön létre. Jó, ha tudod, hogy a koszmó nem fertőző, nem lehet elkapni, nem allergiás eredetű, sőt nem is az esetleges rossz higiénia okozza. Tehát, ha koszmót látsz a babád fejbőrén, akkor se szégyenkezz, nem te vagy a hibás a kialakulásáért. Persze ha tudatlanabb vagy gyermektelen emberrel találkoztok, akkor az illetőben felmerülhet, hogy koszos a babád feje. Pedig csak egyszerűen a kisgyermekkor velejárója, három hónapos és két éves kor között bármikor kialakulhat a babád fején a koszmó.
Hogyan ismerhető fel?
Elsősorban a kisbabák hajas fejbőrén tapasztalható a kialakulása. Zsíros, sárgás vagy barnás felrakódás a fejbőrön. Leggyakoribb terület a kutacs környéke. Általában elszórtan alakul ki, de kialakulhat összefüggő mezőként is. Esetenként felbukkanhat más testrészeken is, például a fülön, a szemhéjon vagy a szemöldökön.
Hogyan kezeld?
Bár a koszmó ártalmatlan, de a gombás vagy bakteriális fertőzések megakadályozása érdekében nem szabad hagynod, hogy tovább terjeszkedjen. Ha nem kezeled megfelelően, akkor szövődmények alakulhatnak ki: kisebesedhet, felülfertőződhet, tovább terjeszkedhet.
A legismertebb kezelési módja a koszmónak a fürdetés előtti növényi eredetű olajjal történő olajozás. A használt olaj lehet körömvirág, jojoba, olíva vagy napraforgóolaj. A vattára csöpögtetett olajjal bedörzsöljük a baba fejbőrét, majd vékony cérnasapkát húzunk a fejére. A felpuhult, pikkelyes részeket puha fogkefével, babakefével vagy akár textilpelenkával is eltávolíthatod. De arra figyelj, hogy semmiképpen ne dörzsöld, kapargasd, mert felsértheted a pici bőrét, ami sebesedést okozhat. A fürdetés legvégén alapos hajmosással zárd a folyamatot.
A koszmó megelőzése?
A pihe-puha babakefe helyett használj erősebb sörtéjű kefét, például külön erre a célra kiválasztott fogkefét. Rendszeresen dörzsölgesd át a baba fejét, ugyanis így megfelelő vérbőséget tudsz előidézni, ami gátolja a koszmó kialakulását.
A másik fontos tényező az, hogy ne hagyd a babád megizzadni, mindig tegyél a fejére jól szellőző, természetes alapanyagból készült sapkát vagy kendőcskét.
A rendszeres, heti két-három alkalommal beiktatott hajmosás is gátja lehet a koszmó kialakulásának. Persze azért a hajmosást se vidd túlzásba, mert a napi szintű hajmosás fokozza a faggyútermelődést, ami viszont jó táptalaja a koszmó kialakulásának.
Abban az esetben, ha hosszú ideig reménytelen harcot vívsz a babád bőrén lévő koszmóval, abban az esetben célszerű bőrgyógyász szakorvoshoz fordulni, aki megfelelő gyógymódot fog javasolni számotokra.
Oszd meg!