Ezt követően azt tapasztalhatod, hogy általában meghatározott időközönként kel fel, körülbelül ugyanannyi idő elteltével. Idővel ez az időbeosztás megváltozik, egy idő után már átalussza az éjszakát. Aztán, ha jön a fogzás, akkor le fognak rövidülni az alvásidők.
Jó, ha tudod, hogy a babák alvás ugyanolyan ciklikusan változik, mint a felnőtt embereké. Az alvás során egymást váltogatják a mély és az éber alvásban töltött időszakok. A felnőtteknél ezek az időszakok nagyjából kétóránként váltakoznak, a babáknál ez ennek az időintervallumnak a fele, azaz csak egy óra. Ahogy növekszik a baba, úgy fokozatosan nő ez az időtartam is. Viszont a babáknál nem úgy oszlik el az egy óra, mint a felnőtteknél, a babák éber alvási szakasza sokkal hosszabb, ezért kell a babának 20 perc a teljes elalváshoz. Ezért mindenképpen tarts ki legalább 20 percig az altatás során, mert ha épp lecsukódik a babád szeme és már teszed is be az ágyacskájába, nagyjából kilencven százalék, hogy fel fog riadni és kezdheted újra az egész altatási procedúrát. Idővel könnyen kiismerheted a babád alvási ciklusait, csak oda kell rá figyelned. A mély alvási fázisban szinte meg sem mozdul, a könnyedebb szakaszban viszont megmozdul a keze, vagy a szájával szopó mozgást imitál, ezek mind az éber alvás jelei.
Lehet, hogy nem tudtad eddig, de az önálló elalvás tanult képesség, a babák nem tudják ezt egyedül elsajátítani, ezért igénylik a szülő társaságát az elalváshoz. Egyes babák megelégszenek a cumi szopizásával is. Viszont minimális azoknak a babáknak a száma, akik csak úgy simán egyedül, minden segítség nélkül, önállóan elalszanak.
Az altatás első húsz percében mindenképpen biztosítsuk a teljes csendet, hogy a baba el tudja érni a mély alvás állapotát. A ciklikusságból adódóan 45 percenként szintén felriadhat, mikor a váltás történik a mély és az éber alvási fázis között.
Vannak olyan tévhitek, ha a baba mellett zajongunk, akkor egy idő után meg fogja szokni. Hidd el, nem fogja megszokni. A pici babák kevésbé érzékenyek a zajokra. Viszont ahogy nőnek és egyre értelmesebbek, nyitottabbak a világra, annál jobban fogja őket érdekelni, hogy honnan jönnek azok a bizonyos zajok, ezért a zaj hallatán fel fognak riadni.
Az éjszakai alvás folyamán is egymás váltja a két alvási ciklus. Ezért fordulhat elő, hogy éjszaka felriadnak. Ugyanis, ha az éber alvási időszakban bármiféle zaj van, például ugat kint a kutya, a baba nagy valószínűséggel fel fog ébredni. A fogzás időszakában, illetve a mozgásfejlődés előrehaladásával fokozottan érvényessé válik ez. Ahogy növekszik, egyre aktívabb a mozgása, álmában meg akar fordulni, akkor akár arra is felébredhet. Természetesen az is előfordul, hogy szeparációs szorongás tör rá, hiányolja az anyukáját.
Figyeld a babád jelzéseit, és könnyebbé válik az alvási problémák kezelése.