Mi állhat a betegség hátterében?
A kutatások alapján hormonális, szociális és pszichológiai tényezőkre vezetik vissza a szülés utáni depresszió kialakulását.
A legelső sokk, ami az anyai szervezetet sújtja, hogy a terhesség alatti magas hormonszint a szülést követően gyors ütemben lecsökken. Ez a hirtelen hormonváltozás sokkolja az anya szervezetét.
A másik tényező, hogy a baba megszületését követően megváltozik a család élete, mindenkinek alkalmazkodni kell a kis jövevényhez, a saját vágyak ilyenkor jelentősen háttérbe szorulnak. Emellett a gyermekvállalás sok családra nézve jelentős anyagi megterhelést jelent, ami szintén traumát okozhat. Ezek a befolyásoló tényezők külön-külön is, de akár együttesen is elbizonytalanítják a kismamát és labilissá teszik a lelkivilágát.
Mi alapján feltételezhető, hogy valaki szülés utáni depresszióban szenved a kismama?
- A kismama állandóan szomorú, gyakran sírdogál, kedvetlen, nem érdekli semmi.
- Láthatóan nem tud örülni a kisbabájának, nehezen létesít közvetlen kontaktust vele.
- Gyakran ingerlékeny, ideges, feszült, esetenként agresszívvá válhat.
- Állandóan fáradt, de mégsem tud éjszaka aludni. Gyakran felriad éjszaka.
- Pánikrohamok is elfordulhatnak.
- Vagy túlságosan étvágytalan, vagy túlevés jellemzi.
- Jellemző tünet még a koncentrálási nehézség, döntésképtelenség, feledékenység.
- Esetenként a személyes higiénia elhanyagolása is előfordul.
Amennyiben ezeket a tüneteket tapasztalod magadon, akkor mindenképpen kérj segítséget a családtagjaidtól. A párod vagy valamelyik másik rokon szívesen besegít a baba vagy a ház körüli tevékenységekben. Próbáljatok meg a pároddal egymásra is időt szakítani. Néha engedélyezz magadnak egy kis pihenőt, menj el a barátnőiddel moziba vagy shoppingolni, de akár egy közös kávézással fűszerezett beszélgetés is jót tehet a lelkednek.
Amennyiben a tüneteid súlyosbodnak, semmiképpen sem szabad elbagatellizálnod a dolgot, fordulj szakemberhez, főleg, ha a tüneteid hosszú ideig elhúzódnak vagy esetleg az öngyilkosság gondolata foglalkoztat. A pszichiáter gyógyszeres kezelést vagy pszichoterápiát fog javasolni számodra. Az utóbbiba akár a párod is bevonható, így ő is bele fog látni a problémádba, így talán együtt könnyebben át tudjátok vészelni a krízishelyzetet. A segítő tanácsadás is hatékony gyógymód lehet, vagy a gyakorlati készségekre koncentráló kognitív terápia is elősegítheti a beteg gyógyulását.
Ha nem te vagy a kismama, hanem valamelyik családtagod vagy barátnőd, akkor is mindenképpen figyelj oda a tünetekre, mert nehezen diagnosztizálható ez a probléma, ugyanis az újszülött körüli tevékenységek alapvetően megerőltetőek az újdonsült kismama számára. De a körültekintő odafigyelés nemcsak a szülés utáni depresszió megállapításához, hanem esetleg a tünetek enyhítéséhez vagy azok feloldásához is hatásos lehet.
Oszd meg!