Jó, ha tudod, hogy a csecsemők emésztőrendszere még fejletlen, alkalmazkodnia kell a táplálékhoz, ezért gyakran előfordul, hogy fáj a hasuk.
Bár a babák kezdetben csak anyatejet fogyasztanak, te viszont nagy valószínűséggel változatosan étkezel, s amit megeszel, azok a tápanyagok bekerülnek az anyatejbe, amit a babád szopizik.
Azt szokták mondani, hogy az anyatej minden cseppje aranyat ér, kivéve akkor, ha a baba pocakja nem tudja az anyatejben lévő tejcukrot feldolgozni. Ezért a tejcukor nem bomlik le rendesen és a baba pocakjában erjedésnek indul, ami gázok képződését eredményezi. Ezek a gázok pedig fájdalmas feszítő érzést okoznak a babának. Ha a babád széklete híg, vizes, esetleg zöld színű, akkor laktóz intoleranciára lehet gyanakodni. Ilyenkor laktóz enzim adagolását fogja javasolni a gyermekorvos.
De az is előfordul, hogy ha te fogyasztasz túl sok tejterméket, akkor az is hasfájást okozhat a babádnak. Ezt könnyen ki tudod tapasztalni, ha megszakítod a tejtermékfogyasztást és a babád hasfájása is elmúlik, akkor ez lehet a probléma okozója. Néhány nap múlva visszavezetheted az étrendedbe a tejtermékeket, de csak kisebb adagokban.
Hasfájós baba esetén nemcsak a tejtermékekre, hanem úgy általában a táplálkozásodra is oda kell figyelned. Ha vezetsz saját étkezési naplót, akkor elég hamar kiderítheted, hogy milyen ételeket nem kedvel a babád. Általában a fűszeres, csípős és túl zsíros ételek válthatnak ki a babáknál hasfájós reakciókat. A másik hasfájást okozó tényező lehet az úgynevezett szoptatós tea fogyasztása, ugyanis ezek gyakran tartalmaznak édesköményt vagy ánizst, ezek pedig serkentik a gázképződést az elfogyasztott anyatej hatására az érzékenyebb emésztőrendszerű babák pocakjában.
A másik hasfájást okozó probléma lehet, ha a baba túl sok levegőt nyel szopizás közben. Mivel ezt a tevékenységet is meg kell tanulniuk, ezért kezdetben előfordul, hogy túl sok levegőt nyelnek le, ami belülről feszíti őket.
A mohó evés is levegőnyeléssel járhat. Ezért semmiképpen ne várd meg, hogy a babád nagyon megéhezzen.
Ha nincs anyatejed és tápszerrel eteted a babádat, akkor is oda kell figyelni. Célszerű körültekintően kiválasztani a cumisüveget. Az a lényeg, hogy ne folyjon túl gyorsan a baba szájába a tápszer, ugyanis ilyenkor sok levegőt nyel közben.
Ha mohón eszik a babád, akkor célszerű időnként megbüfiztetni, hogy a kis pocakjából el tudjon távozni a felesleges levegő. Ha a babád hasfájós időszaka 3-4 hónapos koráig nem múlik el, akkor érdemes szakorvoshoz, gasztroenterológushoz fordulnod, aki ki tudja deríteni a hasfájás hátterében található egyéb okokat.