0. kategória - 10 kg testsúly alatt
Ezek az úgynevezett mózeskosarak, amelyek 0-10 kg súlytartományban a menetiránynak merőlegesen használhatóak, és kizárólag a hátsó ülésen helyezhetők el. Általában a csecsemő 6 hónapos koráig alkalmasak. Ügyelni kell a vásárláskor arra, hogy biztonsági övhöz csatlakoztatható legyen a mózeskosár, máskülönben nem szabad az autóban ilyen alkalmatosságban szállítani a babákat.
0+ kategória – 13 kg testsúlyig
A 0+ jelölésű ülések, más néven babahordozók, kagyló formájú gyerekülések. Ezek a bébihordozók kizárólag menetiránnyal ellentétesen köthetőek be az autóba. A sofőr melletti ülésre csak abban az esetben lehet rakni, ha nincs vagy kiiktatható a légzsák. Ha ezt nem lehet megtenni, akkor mindenképpen a hátsó ülésre kell tenni a bébihordozót. Az ülést mindenképpen rögzíteni kell a biztonsági övekkel. A talpas kivitelű bébiülések esetén a talp biztonsággal fixen rögzíthető az üléshez, a hordozót pedig ettől függetlenül tudjuk ki - és beemelni. Az ülésen belüli övet is a baba méretéhez kell mindenképpen állítani.
I. kategória -18 kg-ig használható ülések
Ha a baba már kinövi a babahordozót, akkor a következő ülésfokozat a 18 kg-ig szavatolt üléstípus. Ezeket az üléseket is a hátsó ülésre kell rögzíteni. Középre csak hárompontos biztonsági öv alkalmazása esetén szabad tenni.
II-III. kategória - 15-25 és 22-36 kg testsúlyig
Ezeket az üléseket használja a gyermek legtovább, ezért fontos, hogy jó kialakítású, kényelmes és tartós darabot vásároljunk belőle. Ebben a kategóriában a vezető ülés mellett és a hátsó ülésen is rögzíthető a gyermekülés, de kizárólag a menetiránnyal szemben. Gyakran saját biztonsági övvel is rendelkeznek már.
9-36 kg-ig használható gyerekülések
Ezek a gyerekülések három súlykategórián keresztül használhatóak . Ez egy kényelmes választás lehet, ha nem akarod állandóan lecserélni az autósülést. 9 kg-tól használhatóak, de csak abban az esetben, ha a babád már stabilan ül egyedül. Az autó hátsó ülésére köthető be a 3 pontos biztonsági övvel, menetiránynak megfelelően. Ha a baba elérte a 15 kg-ot, már nem szükséges használni a gyerekülés belső biztonsági övét, beköthető az autó saját övével. A legtöbb ilyen kategóriájú ülésnek a háttámlája levehető, így 22 kg-tól ülésmagasítóként használható. Ezeket a biztonsági gyereküléseket rendkívül sokáig tudjátok használni!
Melyik a szabványos, biztonságos ülés?
Az Európai Unió tagállamaiban csak a minőségi- és biztonsági szabályoknak megfelelő gyermekülést szabad forgalmazni és gyártani. Hogy melyik a használható gyerekülés és melyik nem, azt a hátoldalára ragasztott címkéjéről lehet megállapítani: az új jogszabályok szerint 03 vagy 04 számkombinációval kezdődő azonosítójú autósülést válassz, a 01-es és 02-es számúak már nem felelnek a közlekedési szabványnak.
A német autóklub minden évben teszteli a gyereküléseket egy erre kialakított minősítő rendszer segítségével. A teszt értékeli, hogy van-e isofix, azaz autóba beépíthető üléspanelje az ülésnek, mennyire biztonságos, használható, komfortos és kezelhető az ülés.
Amennyiben érdekel a téma, akkor a teszt eredményeinek megtekintése után könnyedén eldöntheted, hogy melyik márkájú ülést szeretnéd a gyerekednek megvásárolni.
Mikor kell gyermekülést cserélni?
A gyermekülés cseréjének akkor jött el az ideje, ha az alábbi három jel valamelyikét tapasztalod:
- A belső öv legfelső állásban is a gyermek válla alól indul.
- A gyermek feje magasabban helyezkedik el az ülés háttámlájánál.
- Főleg télen fordul elő, hogy a gyermekeknek overallban szűkké válik az ülés.
Oszd meg!