A kullancsok fűszálak, bokrok, levelek fonákján üldögélve várják a kedvező alkalmat, hogy a ruhán vagy bőrön megkapaszkodva kerüljenek közelebb áldozatukhoz. Ha megtalálták a megfelelő helyet, akkor pár óra múlva látnak neki a vérszívásnak. A legaktívabb időszak számukra az április-július közötti időszak, de a klímaváltozás hatására szinte már állandósult a kullancsveszély a környezetünkben.
Hogy miért veszélyes a kullancs az emberre?
Azért veszélyes, mert váladékaiban két olyan kórokozót is hordoz a többi mellett, ami az ember számára kimondottan veszélyes lehet.
Az egyik a Borrelia burgdorferi, ami a rettegett Lyme-kórt okozza. Bár a fertőzés esélye körülbelül hét-nyolc százalék, de soha nem tudhatjuk, hogy épp melyik kullancs tapadt ránk.
Lyme-kór kezelése esetén a legfontosabb tényező a korai felismerés, ugyanis annál kevesebb antibiotikumra lesz szükség, ha esetleg fertőzött kullancs kerül rád.
A másik kórokozó ennél sokkal veszélyesebb vírus, mert agyvelő- és agyhártya-gyulladást okoz, ami ellen sajnos nincs célzott gyógyszer.
Hogyan tudod megelőzni, hogy kullancs kerüljön beléd vagy a gyerekedbe?
- Kerüljétek a kullanccsal különösen fertőzött területeket.
- Öltözzetek úgy, hogy kevés szabad bőrfelület maradjon, a ruhák pedig rétegezetten legyenek. Például a pólót be kell tűrni a nadrágba, a nadrág szárát pedig érdemes bebújtatnod a zokniba.
- Használhatsz kullancsriasztó spray-ket is, de jó, ha tudod, hogy hatásuk rövid ideig tart. Viszont a tájékoztatót mindenképpen tüzetesen olvasd el, mert egyik-másik allergiás tüneteket válthat ki.
- A hiedelmek szerint nagy mennyiségű B-vitamin fogyasztásával is távol tarthatod a kullancsokat.
- De amit szabadtéri séta után semmiképpen nem szabad elhanyagolni, az pedig az alapos átvizsgálás, kiemelten az alsó végtagokat és testhajlatokat kell átvizsgálnod.
Mit tehetsz, ha mégis rád mászott egy kullancs?
- Ha még csak a bőrödön van, de még nem kapaszkodott meg, akkor egy gyors, határozott mozdulattal söpörd le magadról.
- Ha még nem eresztette beléd a szájszervét, akkor nedves gézlap vagy vattacsomó körkörös mozgatásával ráveheted a távozásra.
- Ha már rácsatlakozott a bőrödre, akkor használj patikában kapható kullancseltávolító csipeszt vagy Kapiller-féle kullancseltávolító műanyag kanalat.
- Semmiképpen ne próbálkozz szabad kézzel vagy zsíros kenőccsel. Utóbbi alkalmazása régen nagyon felkapott volt, azt mondták, hogy a kullancs levegő nélkül elkezd fuldokolni és elereszti a bőrödet. Közben pont az ellentéte történik, még mélyebbre fúrja magát.
- Ha már a csipeszek sem segítenek, akkor irány az orvos, ott hatékonyabb módszerekkel tudnak segíteni neked.
Mi van akkor, ha jóval később veszed észre a gyulladt duzzanatot?
- Ha fejfájást, szédülést, hányingert, hőemelkedést, izomfájdalmat, nyirokcsomó duzzanatot tapasztalsz, akkor irány az orvos, lehetőleg ideggyógyászati szakrendelés.
- Ha a kullancscsípés helye körül kokárdaszerű bőrpír jelentkezik, akkor nagy valószínűséggel Lyme-kórra lehet gyanakodni.
- A fáradékonysággal, ízületi- és izomgyulladással, szívritmuszavarral, idegrendszeri panaszokkal járó agyhártyagyulladásos tünetek csak hosszabb lappangási idővel jelentkeznek, ami nehezen hozható összefüggésbe a kullancscsípéssel, de vérvétellel kimutatható.
Oszd meg!