Mitől alakulhat ki a pelenkakiütés?
A pici baba által a pelenkába ürített végtermék tartalmazhat olyan anyagokat, amelyek marják a baba bőrét, így apró helyi gyulladásokat okozhatnak. Ha nem cseréljük gyakran a pelenkát, akkor egyre nagyobb kiterjedésű, súlyosabb mértékű gyulladásos területek alakulhatnak ki. Az egész jelenséget súlyosbítja a pelenka által okozott dörzsölés is.
A pelenkakiütés fokozatai
A legegyszerűbb esetben a bőr csak pár ponton sérül, ilyenkor apró piros pöttyök jelennek meg a baba bőrén. Bár ezek a sérülések még igen picike kiterjedésűek, de már ezek is okozhatnak a babának fájdalmat, égő, csípős vagy viszketős érzést. Amit természetesen a babád nem tud elmondani, csak a nyugtalanságából feltételezheted, hogy valami kellemetlen érzete van.
Azonban, ha nem cseréled időben a pelenkáját, azaz nem tisztítod meg a bőrét, akkor súlyosabb bőrproblémák keletkezhetnek. Égővörös bőr, hólyagok, amelyek kifakadhatnak, amivel nedvedző bőrsérülést hoznak létre. Ez a forma már egy fokozottabb fájdalommal fog járni, aminek hatására a babád sokkal intenzívebben, fájdalmasabban fog sírni. Ilyenkor már nem elegendő a bőrregeneráló krém alkalmazása, súlyos esetben baktériumok elleni kezelésben is részesíteni kell a bőrfelületet, ezért érdemes szakorvoshoz, gyerekorvoshoz fordulni.
Hogyan lehet kezelni a pelenkakiütést?
Már akkor oda kell figyelnünk, ha apró bőrtüneteket tapasztalunk a babánk popsiján. Tedd tisztába gyakrabban. A pelenka eltávolítása után érdemes lemosnod a bőrét, utána töröld szárazra, ha nagyon kellemetlen neki, akkor inkább csak itasd fel a nedvességet. A szárítás után pedig alkalmazza cink-oxid és panthenol tartalmú kenőcsöt, mely megnyugtatja a baba bőrét, gyulladást csökkent és elősegíti a hámosítást is.
Ha pár nap alatt nem enyhülnek a tünetek, akkor mindenképpen érdemes szakorvoshoz elvinned a babádat, legalább a saját megnyugtatásod érdekében.
Megelőzhető-e a pelenkakiütés?
A pelenkakiütést nem lehet minden esetben megelőzni, de van néhány dolog, amivel csökkentheted a kialakulásának esélyét.
- Végezz gyakrabban pelenkacserét!
- Válassz jó nedvszívó-képességű pelenkát!
- Jó minőségű eldobható pelenkát használj!
- A bőrét teljesen szárítsd meg, mielőtt ráadod a pelenkát!
- Engedd a babádat kicsit pucérkodni!
- Altatás előtt mindig tedd tisztába!
- Ne legyen nagyon szoros a pelenka.
- Minden tisztába tevés alkalmával használj popsikrémet!
Ahogy látható, kellő óvatossággal, odafigyeléssel akár meg is előzhető a pelenkakiütés. De ha mégis felüti a fejét a pelenkában, akkor még a korai időszakban kezd el kezelni, s így könnyebben fog regenerálódni a babád bőre, s mindkettőtök számára véget érnek a kellemetlen sírós napok.
Oszd meg!