Az újszülött besárgulásának első jelei ugyanis már a szülést követő második-harmadik napban jelentkezhetnek, ekkor pedig az édesanyák és az újszülöttek kis hazánkban általában még a gyermekágyas osztályon fekszenek a kórházban. Ha pedig az újszülött besárgul, akkor többnyire nem is engedik haza a gyermeket addig, ameddig az állapota stabilizálódik. Így a sokkhatás fokozódhat, hiszen a rokonok tűkön ülve várják az anya és az újszülött hazaérkezését. A család pedig átesik életük egyik első kétségbeesésén: mi lesz most velük?
Mint a legtöbb rendellenességnél, a sárgaság esetében is kiemelten fontos, hogy próbáljuk megőrizni a hidegvérünket! A sárgaság ugyanis ideális esetben akár pár nap, jellemzően pedig néhány hét alatt magától elmúlik. Ahogyan csak teheti, a környezete próbálja támogatni az anyát abban, hogy meginduljon a tejtermelése, majd pedig elegendő mennyiségű anyatejjel tudja folyamatosan táplálni az újszülöttet. A megfelelő táplálék- és folyadékpótlás, ezzel együtt pedig a rendszeres széklet-, illetve vizeletürítés a kulcsa ugyanis annak, hogy a sárgaság idejében elmúljon és az újszülöttet minél hamarabb hazaengedjék.
A sárgaság okait pedig az újszülött májának éretlenségében kereshetjük, illetve abban, hogy nagy mennyiségű vörösvértestet termel a szervezete. Ez a nagy mennyiségű vörösvértest pedig rövid élettartamú, így hamar szétesik. A szétesés után a vörösvértestekből bilirubin (epesfesték) képződik. Az újszülött éretlen mája pedig képtelen teljes mértékben feldolgozni a bilirubint, ennek pedig a bőr sárgás elszíneződése lesz az eredménye.
Jó hír azonban, hogy az újszülött-kori sárgaság nem csak könnyen diagnosztizálható, de kezelhető is. Amikor a babát az úgynevezett kék fény alá teszik, az gyakorlatilag annyit jelent, hogy egy kék színű lámpával világítják meg a testét, miután levetkőztették, illetve a szemére egy védő szemüveget tettek. Az UV-fény segíti, hogy a bilirubin a széklettel és a vizelettel könnyebben kiürülhessen a szervezetből. Az UV-fény-terápia mellett szükség esetén infúziós kezelést is kaphat a csecsemő. Ha kék fény-kezelést kap a babád, akkor nem árt, ha tudsz róla, hogy ilyenkor még inkább megnő a folyadékszükséglete.
Nagyon fontos tehát, hogy az anya minél több időt tölthessen az újszülöttjével, és lehetőségei szerint anyatejjel táplálhassa őt. A szoptatás nem csak a táplálék-, illetve folyadékpótlásban segíti az újszülöttet, de számos fertőzésforrástól is megvédi, illetve nem utolsó sorban meg is nyugtatja őt ebben a stresszes időszakban. Az anya hormoningadozásainak is jót tesz mind a szoptatás, mind a viszonylagos testközelség, így amennyit csak lehetséges igyekezzünk biztosítani a kontaktust!
Mindemellett pedig nem győzzük hangsúlyozni a nyugalom és a hidegvér megőrzésének fontosságát, hiszen ez az anyatej termelődését is elősegíti! Nem lesz semmi baj, csak előre érdemes nézni: a probléma meg fog szűnni!
Oszd meg!