Milyen legyen a karácsonyfa? Élő fenyő vagy műfenyő?
Az élő fenyő illata és varázsa bár utánozhatatlan, mégis, pici babával érdemes megfontolni a műfenyő állítását. Különösen a kúszó-mászó, illetve a totyogó korban okozhat gondot akár egyetlen, véletlenül lehullott, szájba került tűlevél is. Bár később már óvatosabbak a gyerekek, a fenyőt mindig ajánlott biztonságos helyen felállítani! Ha mégis ragaszkodunk az élő fenyőhöz, igyekezzünk minél később, minél frissebben kivágottat vásárolni, csökkentve ezzel a lakásban lehullott tűlevelek számát! Karácsony után pedig azonnal, de legkésőbb Vízkeresztkor vigyük is el a karácsonyfát! A karácsonyfa ne legyen túl nagy, sőt, igyekezzünk a lehető legkisebb méretűt választani, az esetleges sérülések minimalizálása miatt!
Hová tegyük a karácsonyfát?
Rengeteg vicces, mégis roppant ötletes és praktikus kép kering az Interneten arról, hogy hogyan oldották meg a kreatív szülők a karácsonyfa elhelyezését. Láthatunk képet fejjel lefelé a mennyezetre függesztett karácsonyfáról, erődítmény-szerűen elbarikádozott vagy éppen a falra ragasztott elképzelésekről. Pici babás szülők gyakran a fenyőfa alsó harmadát nem is díszítik ezeken egyáltalán – no persze, az is lehet, hogy megpróbálták, csak mire a kép elkészült, közbejött valami vagy inkább valaki… Kisgyerekek mellett bevált megoldás, hogy egy kisebb méretű karácsonyfát vásároltok és egy asztalon helyezitek el, így a gyerek megcsodálhatja a karácsonyfát, de nem éri fel, és kisebb a borulás és az egyéb balesetek veszélye.
Milyen anyagból legyenek a díszek?
A díszek anyaga és súlya sem lehet közömbös, hiszen számolnod kell azzal, hogy bármikor leeshetnek, leránthatja őket a pici – nem árt az óvatosság! Ezért semmiképpen sem javasoljuk a hagyományos üvegből vagy bármilyen törékeny anyagból készült díszeket. Mivel a baba azonnal a szájába is fogja venni a díszt, amint megkaparintotta, ezért a fényes kartonpapírból vagy a kiálló drótokból készült kompozíciókat sem javasolnánk, de talán még a szaloncukrot sem, hiszen egy óvatlan pillanatban az könnyen a baba torkán akadhat! Ideálisak viszont a, jellemzően drogériákban nem túl drágán kapható, könnyű műanyag gömbök, amelyek ping-pong-labdaként pattognak vidáman a talajon, ha már lepottyantak. Nem is túl kicsik általában, így a szájba vétel sem okozhat gondot. Igazából minél unalmasabb díszeket választunk, annál jobb! Legalábbis így valamivel kisebb az esélye, hogy túlzott érdeklődést tanúsít majd iránta a pici gyermekünk.
Ami szigorúan tilos és balesetveszélyes
Égő gyertyát hagyni a fán soha nem szabad, de ha kisgyermek van a családban, akkor különösen! A talaj közelében lévő konnektorokba sem szabad égősorokat dugni, hiszen így egy pillanat alatt magára ránthatja a gyerek a karácsonyfát! Manapság ma már elsősorban elemes égősorok kaphatók, érdemes ezeket alkalmazni, kevésbé balesetveszélyes megoldás ebből a szempontból. Fontos ügyelni arra is, hogy a csillagszórók és persze a gyufák se kerüljenek a kisgyerekek látókörébe, azt csak szülői felügyelettel használjátok.
Figyeljetek oda tehát a karácsonyfára is, hogy az ünnep teljesen gondtalanul telhessen!
Oszd meg!